Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDANN150PASA5
HSCDANN150PASA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDANN150PASA5
Brief Description
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V DIP
Datasheet Download
HSCDANN150PASA5.pdf
Availability of HSCDANN150PASA5
QUANTITY
HSCDANN150PASA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDANN150PASA5
Internal Part NumberEIS-HSCDANN150PASA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDANN150PASA5
HSCDANN150PASA5 Details Description
Related parts for HSCDANN150PASA5
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T1 3/4 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 6.22K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf