Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDANN160MG3A3
HSCDANN160MG3A3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDANN160MG3A3
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
HSCDANN160MG3A3.pdf
Availability of HSCDANN160MG3A3
QUANTITY
HSCDANN160MG3A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDANN160MG3A3
Internal Part NumberEIS-HSCDANN160MG3A3
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure2.32 PSI (16 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure12.33 PSI (85 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDANN160MG3A3
HSCDANN160MG3A3 Details Description
Related parts for HSCDANN160MG3A3
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/SS OUT 24V datasheet.pdf
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN UNINS TAB 18-22AWG datasheet.pdf
STEP BRACKET datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf