Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDANT015PDSA5
HSCDANT015PDSA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDANT015PDSA5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP
Datasheet Download
HSCDANT015PDSA5.pdf
Availability of HSCDANT015PDSA5
QUANTITY
HSCDANT015PDSA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDANT015PDSA5
Internal Part NumberEIS-HSCDANT015PDSA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDANT015PDSA5
HSCDANT015PDSA5 Details Description
Related parts for HSCDANT015PDSA5
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 161 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf