Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDRNN015PDAA5
HSCDRNN015PDAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDRNN015PDAA5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
HSCDRNN015PDAA5.pdf
Availability of HSCDRNN015PDAA5
QUANTITY
HSCDRNN015PDAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDRNN015PDAA5
Internal Part NumberEIS-HSCDRNN015PDAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDRNN015PDAA5
HSCDRNN015PDAA5 Details Description
Related parts for HSCDRNN015PDAA5
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=80 LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIE FOR RF CONNECTOR AM631034 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf