| Internal Part Number | EIS-HSCDRNN030PA4A3 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TruStability® HSC | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | I²C | |
| Output | 12 b | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Port Size | Male - 0.08" (1.93mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port | |
| Supplier Device Package | 8-DIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HSCDRNN030PA4A3 | |
 | C1Q 1.5 | FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 63VDC | datasheet.pdf | |