Hirose Electric Co Ltd HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
HSCF-2PH1.7-B1(A)(61) picture photo
Mfg. Part Number
HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM
Datasheet Download
HSCF-2PH1.7-B1(A)(61).pdf
Availability of HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
QUANTITY
HSCF-2PH1.7-B1(A)(61) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
Internal Part NumberEIS-HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexDuplex
Cable Diameter1.7mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorBlue
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeyed, PC Polished, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
Related LinksHSCF-2PH1., HSCF-2PH1.7-B1(A)(61) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSCF-2PH1.7-B1(A)(61) Details Description
Related parts for HSCF-2PH1.7-B1(A)(61)
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf