Hirose Electric Co Ltd HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
HSCF-2PH1.7-B1(B)(60) picture photo
Mfg. Part Number
HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM
Datasheet Download
HSCF-2PH1.7-B1(B)(60).pdf
Availability of HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
QUANTITY
HSCF-2PH1.7-B1(B)(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
Internal Part NumberEIS-HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexDuplex
Cable Diameter1.7mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorBlue
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeyed, PC Polished, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
Related LinksHSCF-2PH1., HSCF-2PH1.7-B1(B)(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSCF-2PH1.7-B1(B)(60) Details Description
Related parts for HSCF-2PH1.7-B1(B)(60)
CONN D-SUB LATCH SLIDE CLIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-20 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 45V 300A ADDAPAK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf