Hirose Electric Co Ltd HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
HSCF-2PH1.7-B1(R)(60) picture photo
Mfg. Part Number
HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM
Datasheet Download
HSCF-2PH1.7-B1(R)(60).pdf
Availability of HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
QUANTITY
HSCF-2PH1.7-B1(R)(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
Internal Part NumberEIS-HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexDuplex
Cable Diameter1.7mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorBlue
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeyed, PC Polished, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
Related LinksHSCF-2PH1., HSCF-2PH1.7-B1(R)(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSCF-2PH1.7-B1(R)(60) Details Description
Related parts for HSCF-2PH1.7-B1(R)(60)
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER 16A 120V 15FT CABLE datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS INLINE PIN datasheet.pdf