Hirose Electric Co Ltd HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
HSCF-2PH1.7-B1(R)(61) picture photo
Mfg. Part Number
HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM
Datasheet Download
HSCF-2PH1.7-B1(R)(61).pdf
Availability of HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
QUANTITY
HSCF-2PH1.7-B1(R)(61) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
Internal Part NumberEIS-HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexDuplex
Cable Diameter1.7mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorBlue
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeyed, PC Polished, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
Related LinksHSCF-2PH1., HSCF-2PH1.7-B1(R)(61) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSCF-2PH1.7-B1(R)(61) Details Description
Related parts for HSCF-2PH1.7-B1(R)(61)
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
SCR SENS 200V 6A TO-252 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 14MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM RING 16-14AWG #1/4 D-G datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V TO-92 datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf