Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCMAND015PA2A3
HSCMAND015PA2A3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCMAND015PA2A3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SMD
Datasheet Download
HSCMAND015PA2A3.pdf
Availability of HSCMAND015PA2A3
QUANTITY
HSCMAND015PA2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCMAND015PA2A3
Internal Part NumberEIS-HSCMAND015PA2A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Top Port
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCMAND015PA2A3
HSCMAND015PA2A3 Details Description
Related parts for HSCMAND015PA2A3
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 338NFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.5MH 400MA 2.45 OHM datasheet.pdf