Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCMDRT060MDSA3
HSCMDRT060MDSA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCMDRT060MDSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
HSCMDRT060MDSA3.pdf
Availability of HSCMDRT060MDSA3
QUANTITY
HSCMDRT060MDSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCMDRT060MDSA3
Internal Part NumberEIS-HSCMDRT060MDSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±0.87 PSI (±6 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3.27 V ~ 3.33 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure±12.33 PSI (±85 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Opposite Sides
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCMDRT060MDSA3
HSCMDRT060MDSA3 Details Description
Related parts for HSCMDRT060MDSA3
PHOTODIODE BLUE 42.86MM SQ TO-8 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 700MA 350 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 446MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
16 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.5K OHM 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 20A TO262AA datasheet.pdf