Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCMRNN015PAAA3
HSCMRNN015PAAA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCMRNN015PAAA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SMD
Datasheet Download
HSCMRNN015PAAA3.pdf
Availability of HSCMRNN015PAAA3
QUANTITY
HSCMRNN015PAAA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCMRNN015PAAA3
Internal Part NumberEIS-HSCMRNN015PAAA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.33 V ~ 2.97 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Side Port
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCMRNN015PAAA3
HSCMRNN015PAAA3 Details Description
Related parts for HSCMRNN015PAAA3
CONN SPRING 10POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34F/X datasheet.pdf
PSOC POD FEET FOR 48-SSOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 280A 890W SP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 3.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf