Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCMRRT100PGSA3
HSCMRRT100PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCMRRT100PGSA3
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
HSCMRRT100PGSA3.pdf
Availability of HSCMRRT100PGSA3
QUANTITY
HSCMRRT100PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCMRRT100PGSA3
Internal Part NumberEIS-HSCMRRT100PGSA3
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C