Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSAAD060PDAA5
HSCSAAD060PDAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSAAD060PDAA5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI DIFF 5V SIP
Datasheet Download
HSCSAAD060PDAA5.pdf
Availability of HSCSAAD060PDAA5
QUANTITY
HSCSAAD060PDAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSAAD060PDAA5
Internal Part NumberEIS-HSCSAAD060PDAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±250 PSI (±1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Opposite Sides
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSAAD060PDAA5
HSCSAAD060PDAA5 Details Description
Related parts for HSCSAAD060PDAA5
DIAL SCALE 1TURN CALIBRATED ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HRP7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 82MM datasheet.pdf
RACEWAY 3/4" EXTERNAL COVER WHIT datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf