Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSHHN100MD2A5
HSCSHHN100MD2A5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSHHN100MD2A5
Brief Description
SENSOR PRES 100MBAR DIFF 5V SIP
Datasheet Download
HSCSHHN100MD2A5.pdf
Availability of HSCSHHN100MD2A5
QUANTITY
HSCSHHN100MD2A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSHHN100MD2A5
Internal Part NumberEIS-HSCSHHN100MD2A5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±1.45 PSI (±10 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.16" (3.94mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±20.31 PSI (±140 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Same Side
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSHHN100MD2A5
HSCSHHN100MD2A5 Details Description
Related parts for HSCSHHN100MD2A5
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN 100V 6A LEADED BUTTON datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf