Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSRNN100PGAA5
HSCSRNN100PGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSRNN100PGAA5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP
Datasheet Download
HSCSRNN100PGAA5.pdf
Availability of HSCSRNN100PGAA5
QUANTITY
HSCSRNN100PGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSRNN100PGAA5
Internal Part NumberEIS-HSCSRNN100PGAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.08" (1.92mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSRNN100PGAA5
HSCSRNN100PGAA5 Details Description
Related parts for HSCSRNN100PGAA5
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 160V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PMI CAP CLEAR CONVEX TRANSPARENT datasheet.pdf
LENS 5MM WASHER/RETAINER datasheet.pdf