Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSRNN100PGAA5
HSCSRNN100PGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSRNN100PGAA5
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP
Datasheet Download
HSCSRNN100PGAA5.pdf
Availability of HSCSRNN100PGAA5
QUANTITY
HSCSRNN100PGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSRNN100PGAA5
Internal Part NumberEIS-HSCSRNN100PGAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.08" (1.92mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSRNN100PGAA5
HSCSRNN100PGAA5 Details Description
Related parts for HSCSRNN100PGAA5
TRANS NPN 50V 0.1A MT-1 datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LIGHT BAR 565NM GREEN 15X15MM datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf