Lite-On, Inc. HSDL-5400
HSDL-5400 picture photo
Mfg. Part Number
HSDL-5400
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE IR 2X2MM FLAT AXIAL
Datasheet Download
HSDL-5400.pdf
Availability of HSDL-5400
QUANTITY
HSDL-5400 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSDL-5400
Internal Part NumberEIS-HSDL-5400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
SeriesHSDL-5400
PackagingBulk
Wavelength875nm
Color - Enhanced-
Spectral Range770nm ~ 1000nm
Diode TypePIN
Responsivity @ nm-
Response Time-
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Dark (Typ)1nA
Active Area0.15mm²
Viewing Angle110°
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSDL-5400
Related LinksHSDL, HSDL-5400 Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
HSDL-5400 Details Description
Related parts for HSDL-5400
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.3MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO 8W8 M PCB R/A G50 HP ZIN datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS BLACK datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf