TT Electronics/IRC HSF-1-100-2700-K-LF
HSF-1-100-2700-K-LF picture photo
Mfg. Part Number
HSF-1-100-2700-K-LF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 10% 1W 2512
Datasheet Download
HSF-1-100-2700-K-LF.pdf
Availability of HSF-1-100-2700-K-LF
QUANTITY
HSF-1-100-2700-K-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HSF-1-100-2700-K-LF
Internal Part NumberEIS-HSF-1-100-2700-K-LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.079" Dia x 0.251" L (2.01mm x 6.38mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSF-1-100-2700-K-LF
Related LinksHSF-1-100, HSF-1-100-2700-K-LF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
HSF-1-100-2700-K-LF Details Description
Related parts for HSF-1-100-2700-K-LF
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CA 62.5 24F OFNP MPO datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 120MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONF MED SLIP RESIST BLK 18"X60' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf