TT Electronics/IRC HSF-1-100-27R0-K-LF
HSF-1-100-27R0-K-LF picture photo
Mfg. Part Number
HSF-1-100-27R0-K-LF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 10% 1W 2512
Datasheet Download
HSF-1-100-27R0-K-LF.pdf
Availability of HSF-1-100-27R0-K-LF
QUANTITY
HSF-1-100-27R0-K-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HSF-1-100-27R0-K-LF
Internal Part NumberEIS-HSF-1-100-27R0-K-LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.079" Dia x 0.251" L (2.01mm x 6.38mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSF-1-100-27R0-K-LF
Related LinksHSF-1-100, HSF-1-100-27R0-K-LF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
HSF-1-100-27R0-K-LF Details Description
Related parts for HSF-1-100-27R0-K-LF
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
220UF 385V 40X40MM 85C 15000H datasheet.pdf