3M HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
HSHM-H055B4-5CP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
Brief Description
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H055B4-5CP1-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
QUANTITY
HSHM-H055B4-5CP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
Related LinksHSHM-H055B4, HSHM-H055B4-5CP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H055B4-5CP1-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H055B4-5CP1-TG30L
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming Lighting 48-WQFN (7x7) datasheet.pdf
IC RADIO MOD 915MHZ U.FL 24-LGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
26500 2C 2#20 P BY RECP WC datasheet.pdf
10000UF 10V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf