3M HSHM-H055B5-5CP1-TG30
HSHM-H055B5-5CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H055B5-5CP1-TG30
Brief Description
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H055B5-5CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H055B5-5CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H055B5-5CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H055B5-5CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H055B5-5CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package230
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C