3M HSHM-H095B4-5CP1-TG30
HSHM-H095B4-5CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H095B4-5CP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 95POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H095B4-5CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H095B4-5CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H095B4-5CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H095B4-5CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H095B4-5CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelHSHM-H095Bx-5CPx-xxxx.igsHSHM-H095Bx-5CPx-xxxx.stpHSHM-H095Bx-5CPx-xxxx.x_t
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package104
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 19
Number of Positions95
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H095B4-5CP1-TG30
Related LinksHSHM-H095B, HSHM-H095B4-5CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H095B4-5CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-H095B4-5CP1-TG30
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 300W datasheet.pdf