3M HSHM-H110A5-5CP1-TG30
HSHM-H110A5-5CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H110A5-5CP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H110A5-5CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H110A5-5CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H110A5-5CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H110A5-5CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H110A5-5CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H110A5-5CP1-TG30
Related LinksHSHM-H110A, HSHM-H110A5-5CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H110A5-5CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-H110A5-5CP1-TG30
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
MONO CRYST FILTER 15KHZ BW SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.2 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SPEAKER MEDIC ASMBLY VAC datasheet.pdf
15M CAKF HIGH FLEXPWRBRK CABLE datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf