3M HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
HSHM-H110A5-5CP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H110A5-5CP1-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
QUANTITY
HSHM-H110A5-5CP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
Related LinksHSHM-H110A5, HSHM-H110A5-5CP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H110A5-5CP1-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H110A5-5CP1-TG30L
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
MKP 6UF 5% 1000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf