3M HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
HSHM-H176DG5-8CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H176DG5-8CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H176DG5-8CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package400
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleDG 22
Number of Positions176
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
Related LinksHSHM-H176DG, HSHM-H176DG5-8CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H176DG5-8CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-H176DG5-8CP1-TG30
DIODE MODULE 200V 40A D-55 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 6' NM TNCM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf