3M HSHM-S055B1-5AP1-TG30
HSHM-S055B1-5AP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-S055B1-5AP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW R/A
Datasheet Download
HSHM-S055B1-5AP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-S055B1-5AP1-TG30
QUANTITY
HSHM-S055B1-5AP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-S055B1-5AP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-S055B1-5AP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package230
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleB 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-S055B1-5AP1-TG30
Related LinksHSHM-S055B, HSHM-S055B1-5AP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-S055B1-5AP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-S055B1-5AP1-TG30
RES SMD 82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR SENS 200V 10A TO-251 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf