3M HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW
Datasheet Download
HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L.pdf
Availability of HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
QUANTITY
HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleCR 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
Related LinksHSHM-S055CR, HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-S055CR1-5AP1-TG30L
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TRANSLATOR NECL OUTPUT 24-QFN datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE HOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf