Sullins Connector Solutions HSM06DRYI-S13
HSM06DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM06DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HSM06DRYI-S13.pdf
Availability of HSM06DRYI-S13
QUANTITY
HSM06DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM06DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-HSM06DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row6
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM06DRYI-S13
Related LinksHSM06D, HSM06DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM06DRYI-S13 Details Description
Related parts for HSM06DRYI-S13
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR GOLD 13POS datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 128PPR datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
SERVICE KIT FOR THE MK9 TOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf