Microsemi Commercial Components HSM1100GE3/TR13
HSM1100GE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM1100GE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO215AA
Datasheet Download
HSM1100GE3/TR13.pdf
Availability of HSM1100GE3/TR13
QUANTITY
HSM1100GE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM1100GE3/TR13
Internal Part NumberEIS-HSM1100GE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM1100GE3/TR13
Related LinksHSM1100, HSM1100GE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
HSM1100GE3/TR13 Details Description
Related parts for HSM1100GE3/TR13
Connector Header 10 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSNG CARDEDGE 22DL POS .156 datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220AC datasheet.pdf