Sullins Connector Solutions HSM15DRAH
HSM15DRAH picture photo
Mfg. Part Number
HSM15DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HSM15DRAH.pdf
Availability of HSM15DRAH
QUANTITY
HSM15DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM15DRAH
Internal Part NumberEIS-HSM15DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM15DRAH
Related LinksHSM1, HSM15DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM15DRAH Details Description
Related parts for HSM15DRAH
CAP TANT 47UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 350MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M M8 CONN datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9/16" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
IC DDR2 256M 267MHZ 84BGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.6A 78 MOHM SMD datasheet.pdf