Sullins Connector Solutions HSM18DRKS
HSM18DRKS picture photo
Mfg. Part Number
HSM18DRKS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HSM18DRKS.pdf
Availability of HSM18DRKS
QUANTITY
HSM18DRKS Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM18DRKS
Internal Part NumberEIS-HSM18DRKS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM18DRKS
Related LinksHSM1, HSM18DRKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM18DRKS Details Description
Related parts for HSM18DRKS
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 44-SOH datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 370MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
MICRO 100C P /33 WHT 18" datasheet.pdf