Sullins Connector Solutions HSM18DRTH-S13
HSM18DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM18DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HSM18DRTH-S13.pdf
Availability of HSM18DRTH-S13
QUANTITY
HSM18DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM18DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-HSM18DRTH-S13
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM18DRTH-S13
Related LinksHSM18D, HSM18DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM18DRTH-S13 Details Description
Related parts for HSM18DRTH-S13
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 16X8 48TSSOP datasheet.pdf
KIT ACCY F1 SERIES GB/IE CORD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS RX datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.059" (1.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf