Sullins Connector Solutions HSM18DSEI-S13
HSM18DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM18DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HSM18DSEI-S13.pdf
Availability of HSM18DSEI-S13
QUANTITY
HSM18DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM18DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-HSM18DSEI-S13
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM18DSEI-S13
Related LinksHSM18D, HSM18DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM18DSEI-S13 Details Description
Related parts for HSM18DSEI-S13
CAP TANT 1.5UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 90MA 48.3 OHM TH datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 16POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3A TSST8 datasheet.pdf
IC FRONT END MOD RF 2.4GHZ 20QFN datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf