Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2-6.4-23-1
HSM2-6.4-23-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2-6.4-23-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2 NYLON 23MM
Datasheet Download
HSM2-6.4-23-1.pdf
Availability of HSM2-6.4-23-1
QUANTITY
HSM2-6.4-23-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2-6.4-23-1
Internal Part NumberEIS-HSM2-6.4-23-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.906" (23.00mm)
Length - Overall0.906" (23.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2-6.4-23-1
HSM2-6.4-23-1 Details Description
Related parts for HSM2-6.4-23-1
CONN HEADER 20POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A SOT-32 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 7.1A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4GL-4GFA-A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf