Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2-6.4-25-2
HSM2-6.4-25-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2-6.4-25-2
Brief Description
HEX STANDOFF M2 NYLON 25MM
Datasheet Download
HSM2-6.4-25-2.pdf
Availability of HSM2-6.4-25-2
QUANTITY
HSM2-6.4-25-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2-6.4-25-2
Internal Part NumberEIS-HSM2-6.4-25-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.984" (25.00mm)
Length - Overall1.220" (31.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2-6.4-25-2
HSM2-6.4-25-2 Details Description
Related parts for HSM2-6.4-25-2
CAP TANT 0.33UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 332 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .250 datasheet.pdf
SHUNT ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSRAM OSTAR COMPACT SINGLE 1MM A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf