Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-17-2
HSM2.5-6.4-17-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-17-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 17MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-17-2.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-17-2
QUANTITY
HSM2.5-6.4-17-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-17-2
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-17-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.669" (17.00mm)
Length - Overall0.906" (23.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-17-2
HSM2.5-6.4-17-2 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-17-2
OSC XO 3.579545MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 250A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ SERIES SMD datasheet.pdf