Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-21-2
HSM2.5-6.4-21-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-21-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 21MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-21-2.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-21-2
QUANTITY
HSM2.5-6.4-21-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-21-2
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-21-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall1.062" (26.97mm) 1 1/16"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-21-2
HSM2.5-6.4-21-2 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-21-2
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .6MM FH 8H SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 34POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 42.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf