Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-33-1
HSM2.5-6.4-33-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-33-1
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 33MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-33-1.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-33-1
QUANTITY
HSM2.5-6.4-33-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-33-1
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-33-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.299" (33.00mm)
Length - Overall1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-33-1
HSM2.5-6.4-33-1 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-33-1
JUMPER-H1502TR/A2015L/X 4" datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GE RETRO RS-232 CIM datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
E2 DIE 22-14 MMT 101/102 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" GREEN datasheet.pdf