Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-46-1
HSM2.5-6.4-46-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-46-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 46MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-46-1.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-46-1
QUANTITY
HSM2.5-6.4-46-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-46-1
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-46-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.811" (46.00mm)
Length - Overall1.811" (46.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-46-1
HSM2.5-6.4-46-1 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-46-1
CONN SPADE FLANG 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A SMAM datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf