Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-23-3
HSM3-6.4-23-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-23-3
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 23MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-23-3.pdf
Availability of HSM3-6.4-23-3
QUANTITY
HSM3-6.4-23-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-23-3
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-23-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.906" (23.00mm)
Length - Overall1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-23-3
HSM3-6.4-23-3 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-23-3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS LP SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf