Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-29-1
HSM3-6.4-29-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-29-1
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 29MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-29-1.pdf
Availability of HSM3-6.4-29-1
QUANTITY
HSM3-6.4-29-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-29-1
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-29-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.142" (29.00mm)
Length - Overall1.142" (29.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-29-1
HSM3-6.4-29-1 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-29-1
CONN RCPT 20POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 43POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 7POS TIN datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0402 datasheet.pdf