Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-30-2
HSM3-6.4-30-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-30-2
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 30MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-30-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-30-2
QUANTITY
HSM3-6.4-30-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-30-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-30-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.181" (30.00mm)
Length - Overall1.417" (36.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-30-2
HSM3-6.4-30-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-30-2
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG USB LDO 150MA 10-UMAX datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf