Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-36-2
HSM3-6.4-36-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-36-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 36MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-36-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-36-2
QUANTITY
HSM3-6.4-36-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-36-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-36-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.417" (36.00mm)
Length - Overall1.653" (42.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-36-2
HSM3-6.4-36-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-36-2
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GRAY datasheet.pdf
FUSE 1100A 1250V 3TN/110 AR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf