Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-40-3
HSM3-6.4-40-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-40-3
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 40MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-40-3.pdf
Availability of HSM3-6.4-40-3
QUANTITY
HSM3-6.4-40-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-40-3
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-40-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-40-3
HSM3-6.4-40-3 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-40-3
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 45MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
M12 CABLE ASSEMBLY 1 M SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf