Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-42-2
HSM3-6.4-42-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-42-2
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 42MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-42-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-42-2
QUANTITY
HSM3-6.4-42-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-42-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-42-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall1.890" (48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-42-2
HSM3-6.4-42-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-42-2
TERM BLOCK PCB 3POS 5.00MM BLACK datasheet.pdf
WASHER FLAT #2 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 30M datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf