Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-49-1
HSM3-6.4-49-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-49-1
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 49MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-49-1.pdf
Availability of HSM3-6.4-49-1
QUANTITY
HSM3-6.4-49-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-49-1
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-49-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.929" (49.00mm)
Length - Overall1.929" (49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-49-1
HSM3-6.4-49-1 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-49-1
CAP CER 330PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 3.7"W datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 51C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC CLK SYNTH PLL 250MHZ 32VFQFN datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 63 V datasheet.pdf