Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-15-1
HSM4-8-15-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-15-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 15MM
Datasheet Download
HSM4-8-15-1.pdf
Availability of HSM4-8-15-1
QUANTITY
HSM4-8-15-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-15-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-15-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height0.591" (15.00mm)
Length - Overall0.591" (15.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-15-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-15-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-15-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-15-1
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 100POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FP-X COMM CSSTT RS485/RS232C datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf