Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-16-2
HSM4-8-16-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-16-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 16MM
Datasheet Download
HSM4-8-16-2.pdf
Availability of HSM4-8-16-2
QUANTITY
HSM4-8-16-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-16-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-16-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-16-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-16-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-16-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-16-2
REGULTR -6V 1.0A 3 PIN CU HS SMD datasheet.pdf
SCR DBL LOSCR 1000V 45A ADDAPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf