Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-23-3
HSM4-8-23-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-23-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 23MM
Datasheet Download
HSM4-8-23-3.pdf
Availability of HSM4-8-23-3
QUANTITY
HSM4-8-23-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-23-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-23-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height0.906" (23.00mm)
Length - Overall1.378" (35.00mm)